Akıllı binalara doğru

DAKİK ile zaten temas halinde olan veya web sitemizde bulunan herkes, Akıllı Ofisler ve Akıllı Binalar konusunda uzman olduğumuzu bilir.Giderek dijitalleşen bir dünyada, gençler esnek çözümler ararken bu tesisler giderek daha önemli hale geliyor. Peki, bir ofisi akıllı yapan nedir ve ne zaman akıllı bir binaya adım atmaya değer?

Akıllı bir ofiste, sinyal alabilen veya bunlarla donatılmış her şey birbirine bağlıdır: Yazıcılar, pencereler, ısıtma, dijital yazı tahtaları veya hatta masalar; yönetim ve güvenlik sistemleri de rol oynamaktadır. Temel amaç işyerinde verimliliği arttırmaktır, ancak bu tür bir çözüm, hepsi üretkenliğin artmasına katkıda bulunsa bile, bundan çok daha fazla fayda sağlar.

Bu süreçleri optimize ederek çalışanlar arasındaki iletişim basitleştirilir ve genel olarak çalışma süreçleri daha verimli hale getirilir. Çevre bilinci de artar ve sürdürülebilirlik faktörü akıllı ofiste önemli bir rol oynar. İnsanlara uyum sağlayarak ve sadece en gerekli kaynakları kullanarak büyük miktarda enerji tasarrufu sağlanır. Win-win!

Akıllı Binalar ise sadece tek, küçük şirketleri veya iş akışlarını optimize etmek istemiyorsanız mantıklıdır. Tüm sektörlerde devrim yapma, kamu sektöründe büyük bir fark yaratma veya hem şirket içinde hem de şirket dışında bir şirket olarak gerçekten fark yaratma potansiyeli sunuyorlar. Akıllı binalarda, mimari ve teknoloji arasındaki sınır akıcıdır.

Akıllı bina, DAKİK’de sunduğumuz gibi, akıllı ofis veya akıllı konferans salonundan daha büyük bir adım ve daha ileri düzeydir, otomasyon ve merkezi kontrol seçeneklerinin unsurlarını aynı tutar. Ancak akıllı bir binada, ofise girmeden önce iş günü değişir. Örneğin, çok katlı otopark ilgili doluluğu görüntüleyebilir veya asansör bağımsız olarak bir hata mesajı gönderebilir. Akıllı binada, havalandırma, oda sıcaklığı ve aydınlatmanın nasıl ayarlanması gerektiğine dair karar daha sonra koşullara bağlı olarak otomatik olarak yapılır – sadece ‘çalışma alanında’ değil, tüm köşelerinde. Sağlık, gayrimenkul ve enerji gibi sektörler bundan en fazla kazancı sağlayabilir.

Aynı zamanda, binanın kendi teknik verileri, binanın kendisi tarafından kaydedilir, analiz edilir ve görselleştirilir. Bu, enerji optimizasyonunun bağımsız olarak yapılabileceği, arızaların tahmin edilebileceği ve binadaki münferit elemanların bakım çalışmalarının net olduğu anlamına gelir. Bu, güvenliği (ve genel konforu) arttırır ve ayrıca maliyet tasarrufu sağlar.

DAKİK Akıllı Binalarda bağlam ve konum algılama da esnekliği ve performansı artırır. Donanım çeşitliliği, akıllı çözümler ile yazılım modülerliği, üretim ve malzeme taşıma bileşenleri ile değiştirilir. Gelecek adım için hazır olanlar buna cesaret etmelidir. Çünkü gelecek şimdi.