Akıllı Evler Gerçekten Enerji Tasarrufuna Yardımcı Olabilir Mi?

Akıllı Evler Gerçekten Enerji Tasarrufuna Yardımcı Olabilir Mi?

Nesnelerin interneti ile tanıdığımız akıllı ev sistemleri hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor ve bundan dolayı akıllı evler, tüketiciler için cazibe merkezi haline gelmiş bulunmaktadır.İlk olarak akıllı ev nedir ve içerisinde neler barındırmaktadır ona göz atalım.Ev otomasyonu fikri, biraz açıklayıcı olan Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramının bir parçasıdır. IoT temel olarak, ekstra özelliklere sahip olabilmeleri için internet bağlantısı kullanarak nesnelere “hayat vermek” anlamına gelir. Başka bir deyişle, akıllı ev, akıllı cihazların entegre bir sistemidir.

Bu günlerde dünyanın en büyük teknoloji şirketleri akıllı cihazlar üretmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Mesela, Apple,Amazon, Microsoft, Samsung, Google ve diğer bütün teknolojik şirketler ampül den akıllı ev asistanına, akıllı buzdolabından,klimadan akıllı bulaşık makinesine kadar cihazlar üretmektedir. Bu tür kreasyonlar, tüketicilerin telefonlarını uzaktan kumanda olarak kullanılmasına ve evin kendisini bir teknoloji cihazına dönüştürmesine izin veriyor.

Peki, asıl konumuza gelelim bir çok yerde sensörler kullanılır ve bu sensörler kapıları açabilir, oda sıcaklığını ayarlayabilir, ışıkları açıp kapatabilir ve bundan dolayı hayatımızda çok önemli yerler tutuyorlar. Fakat sizce neden çoğu yerde sensörler kullanılıyor? Cevabı çok basit çünkü Bu tür cihazlar son derece enerji tasarrufludur ve bol miktarda elektrik tasarrufu sağlayabilir.

Bir ileri seviye olan Enerji Monitörleri de akıllı evler için bir başka alternatif.Enerji monitörleri bile ev otomasyonu trendinde bir değişim geçirdi. Bu gadget’lar kullanıcılara enerji kullanımları ve ev etkinlikleri hakkında bilgi verebilir. Örneğin, güneş enerjisiyle çalışan bir sisteminiz varsa, elektrik tüketimine karşı güneş üretimini bile ölçebilirler. Mobil entegrasyon sayesinde, hangi cihazların size daha fazla paraya mal olduğu ve ilgili raporlar dahil olmak üzere telefonunuzdan enerji kullanımı ile ilgili her şeyi izleyebilirsiniz. DIY projelerine giriyorsanız açık kaynak seçenekleri bile vardır. Birçok tüketici modüler Raspberry Pi bilgisayarları kullanarak kendi akıllı enerji monitörlerini yarattı.

Akıllı cihazlar bir akıllı evlerin olmazsa olmazı konumundadır. Mesela bir akıllı buzdolabını ele alalım, buzdolabının kapağı belli bir zaman açık bırakıldığında hemen cep telefonuna bildirim gidiyor. Bir diğer akıllı ürün olarak akıllı çamaşır makinesini inceleyelim. Bu akıllı çamaşır makineler, akıllı özellikler (Wi-Fi ve mobil uygulama) tarafından destekleniyor ve kullanıcıların telefonlarını kullanarak büyük işlevleri kontrol etmelerine yardımcı oluyor.

Sonuç olarak, Evet, akıllı evler sizlere para kazandırabilir daha çok tasarruf yaptırabilir fakat bunu iyi analiz etmek lazım eğer üreticiler her akıllı gördüğü ürünü almaya kalkarsa bu tasarruf dan daha çok masraf olur. Üreticiler akıllı ve tasarruflu cihazları iyi belirlemeli.