Haberler: Sosyal Medya Uygulaması yeniden araştırılıyor

Birlikte şarkı söylenecek müzikler, meme-tabanlı(meme-based) tonlarca içerik ve onu paylaşacak insanlar – görünüşe göre her gencin sosyal medya rüyası. TikTok, yalnızca ABD’de 80 milyon kullanıcıyla dünya çapında 800 milyon kez indirildi. Çin platformu 75 milyar dolarlık bir girişim olan ByteDance’e aittir ve kullanıcılarının %60’ı 13-24 yaşlarındadır. Bu günlerde, uygulama tekrar soruşturma altında olduğunu belirtmek isteriz.

Uygulamayı kullanmak için yaş sınırı, Facebook ve Instagram’da olduğu gibi, on üç yaş olarak gösterilmesine rağmen, yine de uygulamayı kullanan çok daha küçük çocuklar var. Çocuk ve kullanıcı verilerinin gevşek ve pervasız taşınması nedeniyle, firma şu anda üç kıtada inceleme altında. Bu yılın Şubat ayında TikTok, ABD mahkemeleri tarafından tam olarak bu konudan dolayı 6 milyon doların üzerinde para cezasına çarptırıldı ve Hindistan’da bir hafta boyunca çocukları cinsel avcılık ve pornografiye maruz bıraktığı endişesi yüzünden yasaklandı. Benzer nedenlerle, geçen yıl Endonezya’da zaten yasaklanmıştı.

Şimdi, TikTok yine çocuk verilerinin işlenmesi nedeniyle Birleşik Krallık tarafından araştırılıyor. “Çocuklar için şeffaflık araçlarına bakıyoruz,” diyor bilgi komiseri Elizabeth Denham. “Tamamen açık olan mesajlaşma sistemine bakıyoruz, çocuklar tarafından çevrimiçi olarak toplanan ve paylaşılan videolara bakıyoruz. Şu anda TikTok ile ilgili aktif bir araştırmamız var, bu yüzden takipte kalın. ” Bu tür platformlardaki çocuklar için farklı kurallar gerektiren Avrupa genel veri koruma yönetmeliği (GDPR) ihlal edilmiştir. Denham, soruşturma Şubat ayından bu yana sürüyor, diyor, uygulamanın ABD’de zaten para cezasına çarptırıldığı ay ile aynı zamanda olduğunu özellikle belirtiyoruz.

Şu anda devam eden soru, İngiltere hükümetinin TikTok’un eğimini ve şirket yönergelerini ne kadar etkileyebileceğidir. 75 milyar dolarlık bir platform, bir veya iki basamaklı milyon dolarlık para cezalarıyla düzenlenemez, özellikle de daha önce verilen en yüksek tutar olduğu için. İngiltere, TikTok’un hatalı olduğunu tespit ederse, gelirinin yüzde 4’üne kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir; bu da 17,9 milyon £ (veya 19,9 milyon €) civarında olacaktır.