Nesnelerin İnterneti ve Çevre

Nesnelerin interneti günümüz dünyasında birçok alanda kullanılıyor ve ilerlemeye devam ediyor. Örnek verecek olursak sıklıkla duyduğumuz kelimeler gibi akıllı ev, akıllı saat, akıllı gözlük vs. birden fazla cihazlarda kullanılabiliyor ve bu da insanların işini çok kolay bir hale getiriyor. Fakat bu yazımızda insan hayatına değil de çevreye olan olumlu etkilerini inceleyeceğiz.

Nesnelerin İnterneti ve Çevre ile İlişkisi:

Dünya nüfusu 7 milyarın üzerine çıkmışken bu sayı her yeni gün biraz daha artmaya devam ediyor. Gitgide artan insan nüfusundan dolayı insanların yönetilmesi de zaman zaman güç bir hale geliyor. Bu yüzden teknolojilerin hatta nesnelerin internetinin önemi ortaya çıkıyor. Teknoloji, insan hayatını her geçen gün biraz daha sarmakla birlikte hayatı kolaylaştırmanın da en keyifli kapılarını aralamaktadır. Bu sistem sadece insan hayatı için değil tüm dünyayı da etkileyecek bir yapıyı gündeme getirmektedir.İşte iot teknolojisi yönetim alanında da kullanılabilecek bir uygulamanın ilk adımı niteliğini taşımaktadır.

IoT sistemi tüm dünyanın belli bir düzen içerisinde hareket etmesini sağlamak ve kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bunların başlıca örnekleri, hava kirliliğinden katı atık depolama sistemlerine kadar olabiliyor.Bu sistem sayesinde sensör tabana sahip olan cihazlar geliştirilmiştir. Kanalizasyon, katı atık merkezleri ya da ormanlık bölgelerde bu sensör kolaylıkla veri toplayarak tehlikenin ne boyutta olduğu hakkında analizler yaparak çeşitli verilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Örneğin bir şehirde çevrenin beşeri faktörler ile ne kadar kirletildiği bu sistem aracılığı ile ortaya çıkmaktadır.