WordPress’i Nesnelerin İnterneti ile Entegre Etmek

Hepimizin bildiği üzere IoT artık yaşamımızın her yerinde öncelikle IoT ne demek kısaca onunla başlayalım. IoT birbirleriyle ilişkili dijital ve mekanik makineler, nesneler, hayvanlar, bilgi işlem cihazları ile sağlanan, insanlara veya insanda ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümüne denir. Bu yazıda IoT tarihinden bahsetmeyeceğim çünkü her yerde bulunabilir. Bu yazımızda bir internet sitesinde mesela WordPress tabanlı kurulmuş bir sitede IoT araçlar kullanılabilir mi? bundan bahsedeceğiz. IoT ile WordPress birbirleri ile entegreli bir şekilde çalışabiliyor. Birden fazla farklı hizmet, web yöneticilerinin gerçek dünya cihazlarını WordPress sitelerine bağlamasına izin verir. WordPress ile IoT cihazlar birbirlerine entegre olabilmeleri için bir arayüze ihtiyaç duyarlar ve buda WordPress Rest Application Programming Interface (WP REST API) olarak geçer. WordPress REST API, kullanıcıların entegre sistemler, özel çözümler ve tabii ki IoT uygulamaları oluşturmak için web uygulamalarını ve platformlarını WordPress ile entegre etmelerine olanak tanır. Artık WordPress REST API sinin bir kısmı WordPress çekirdeği ile birleştirildi, Açık Kaynak API’leri ve protokolleri ile cihazdan cihaza iletişimin kolaylaştırılmasını kolaylaştırıyor. WordPress REST API, web geliştiricilerinin veri iletmek ve almak için doğrudan bir iletişim yolu oluşturmasına izin vererek, İnternet özellikli cihazların WordPress ile entegrasyonunun bu yeni çağına mükemmel uyum sağlıyor.

Buna örnek verecek olursak google glass ı örnek verebiliriz. wpForGlass, WordPress için yalnızca Google Glass ile çalışmak üzere geliştirilen en eski IoT uygulamalarından biridir. Bu eklenti, web yöneticilerinin doğrudan Google Glass’larından WordPress sitelerine içerik göndermelerine olanak tanır. Eklenti, Google’ın Mirror API sini kullanarak çalışır ve kullanıcıların Google Glass ile çekilen fotoğrafları ve videoları doğrudan bloglarına yayınlamalarına olanak tanır. Bu eklentiyi ayarlamak, ilgili Google Mirror API’sını yapılandırmak için bazı teknik bilgiler gerektirir.
Bu nedenle, Web yöneticileri bu sistemleri web sitelerini her türlü IoT cihazıyla entegre etmek için kullanabilirler. Bunlardan bir kaçını aşağıda açıklayalım.

Bunlardan ilki littleBits dir. LittleBits, her türlü yeni cihazı icat etmek ve daha sonra bunları platformun kendi API’sı aracılığıyla İnternet’e bağlamak için kullanılabilen elektronik yapı taşlarından oluşur. LittleBits ile ilgili en iyi bölüm, kullanıcıların kolayca modüler IoT cihazları oluşturmasını sağlamasıdır. Kullanıcılar daha sonra bu cihazları littleBits in yerleşik gösterge tablosundan otomatikleştirebilir veya kontrol edebilir veya littleBits ’API’si ile özel entegrasyonlar oluşturabilir.

İkincisi IFTTT dir. IFTTT , mucitler için tarifler olarak adlandırdıkları uygulamalarla ve gerçek dünya ürünleriyle basit If-Then bağlantıları kurmalarını sağlayarak birçok yaratıcı olasılık açar. IFTTT ye göre iki tür seçenek vardır bunlardan birisi do seçenegi diğeri ise if seçenegi do seçenegi kullanıcının yapmak istediği şeyi yapar fakat if seçeneği arka planda çalışır ve geri dönüşler sağlar. WordPress, web yöneticilerinin sitelerini IFTTT’ye bağlanmasını ve siteyi tetikleyici veya eylem olarak kullanmalarını sağlar. Şu an itibariyle, IFTTT-WordPress entegrasyonu için iki tetikleyici ve iki eylem bulunmaktadır.
Triggers: İlk trigger, Herhangi bir yeni yayın, web yöneticisi bloglarında her yeni yayın yayınladığında kapanır. İkincisi, etiketli veya kategorili yeni gönderi aynı şeyi yapar, ancak web yöneticilerinin yalnızca belirli kategoriler veya etiketler için trigger ı başlatmasına izin verir.
Actions: Bir yayın oluşturun ve bir fotoğraf yayını oluşturun, web yöneticilerinin sitelerinin trigger olarak gerçekleştirebileceği iki eylemdir. Birincisi basit bir gönderi oluştururken ikincisi bir fotoğraf gönderisi oluşturur ve verilen URL’yi bir resme bağlar.
Sonuç olarak, günümüz dünyasında birçok şey gibi WordPress ve IoT de birbirleri ile entegreli bir şekilde çalışabiliyor.